Terapia uzależnień

Z każdego nałogu ciężko jest się wydostać. Niezależnie, czy jest to uzależnienie od nikotyny, czyli od palenia papierosów, od picia alkoholu, siedzenia przy komputerze, przeglądania internetu, czy też zażywania narkotyków.

Wszystkie te uzależnienia są bardzo trudne do wyleczenia, oraz są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a w niektórych przypadkach, na przykład w przypadku uzależnienia od narkotyków, dla obu z nich. Podstawą terapii uzależnień jest pomoc i wsparcie bliskich osób, rodziny, czy też przyjaciół.

Bez ich pomocy uzależniony prawdopodobnie nie zda sobie nawet sprawy z tego, że ma problem, że został zniewolony przez swój nałóg. Nałogowcy bowiem nie wiedzą, że popadli już w uzależnienie.

Sądzą, że paląc dwie, czy też nawet więcej paczek papierosów dziennie są w stanie z dnia na dzień przestać całkowicie. Są oni w ogromnym błędzie. Tutaj pojawia się pierwsze i chyba najważniejsze zadanie bliskich osób.

Rozpoznanie problemu i namówienie danej osoby do poddania się terapii. Nigdy nie jest to łatwe, gdyż jak już wyżej jest napisane, uzależniony nie zdaje sobie sprawy ze swoich nałogów.

Gdy jednak uda się taką osobę przekonać do terapii, jest to dopiero połowa drogi do sukcesu. Terapia przeciw uzależnieniom wszelkiego rodzaju jest bardzo skuteczna, dzięki wsparciu psychologów, wypróbowanym metodom ograniczania w celu ostatecznego porzucenia, wielu ludzi poddających się terapii kończąc ją jest wolnym człowiekiem.

Bez wsparcia najbliższych osób jednak zadanie jest znacznie trudniejsze. Osoba porzucająca nałóg na przykład picia alkoholu musi wiedzieć, że są osoby, dla których stara się to zrobić, które krzywdzi pijąc, a które mimo wszystko wierzą w jego sukces. To jest bardzo, ale to bardzo ważne. Znacznie zwiększa to bowiem szanse na powodzenie terapii.

Gdy terapia zakończy się sukcesem, pozbyciem się uzależnień, każdy były nałogowiec musi jednak pamiętać, że zaczynając, próbując na nowo, nawet w najmniejszych ilościach wystawia się na ogromne ryzyko powrotu do nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>