Rak jelita grubego

Choroby nowotworowe mogą objąć różne narządy i części naszego ciała. Do najgroźniejszych nowotworów można zaliczyć raka płuc oraz raka skóry. Dla pań poważnym zagrożeniem jest rak szyjki macicy, a dla panów – rak prostaty.

Rak może zaatakować również nasze jelita, przy czym szczególnie groźny jest rak jelita grubego. Ilość zachorowań czyni z tej formy raka chorobę cywilizacyjną, a wysoka śmiertelność – niebezpiecznego i trudnego do pokonania wroga.

Jak w przypadku wielu innych chorób nowotworowych, tak i w tym przypadku bardzo ważna jest profilaktyka oraz wczesne wykrywanie niepokojących objawów.

Do rozwoju choroby prowadzą tzw. gruczolaki, czyli niegroźne z pozoru zmiany, które jednak mogą przemienić się z czasem w poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

Drugą, często występującą przyczyną tak groźnej choroby jak rak jelita grubego, jest nieleczone zapalenie jelita. Ważnym elementem w profilaktyce tego raka jest również dieta, w której powinny znaleźć się przede wszystkim zdrowe, pełne witamin i błonnika, owoce oraz warzywa.

Są one bardzo ważne dla zdrowia jelit i pozwalają oczyścić je z tak bardzo szkodliwych toksyn i niebezpiecznych, ubocznych produktów przemiany materii.

Oprócz dbałości o dietę oraz zdrowy styl życia w profilaktyce tej choroby ważną rolę zajmują kontrolne badania. Zaleca się wykonanie badań kolonoskopowych co kilka lat oraz badań przesiewowych.

Koniecznie należy zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy, mogące świadczyć o rozwoju choroby. Niestety, podobnie jak w wielu innych przypadkach chorób nowotworowych, tak i tu pierwsze objawy są niezbyt widoczne.

Z czasem zaczynają się problemy, jak szybka utrata wagi oraz problemy z wypróżnianiem. Częste są również krwawienia z jelita. Bóle brzucha, wzdęcia, utrata apetytu oraz gorączka to kolejne objawy tego nowotworu, które jednak często są przez chorych mylone z problemami żołądkowymi. Niestety, unikanie lekarza i czekanie, aż problem sam przeminie, może mieć tragiczne konsekwencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>