Depresja

Depresja to choroba, która jest związana z naszym psychicznym samopoczuciem. W depresji najbardziej charakterystyczne są zaburzenia nastroju takie jak smutek, bezradność, apatia, wyczerpanie, nie odczuwa się przyjemności z osiągnięć, brak zainteresowania, zamknięcie się na innych ludzi.

Natomiast do fizycznych objawów depresji zaliczyć można przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, bezsenność, suchość w ustach. Jeśli takie objawy występują dłużej niż dwa tygodnie należy zgłosić się z tym jak najszybciej do lekarza.

Przyczyny tej choroby mogą być różne. Nie ma kilku czynników, które by jednoznacznie byłby by przyczyną depresji. Takim czynnikiem psychicznym wywołującym depresje może być śmierć bliskiej osoby, różne traumatyczne wydarzenia, odejście współmałżonka, utrata pracy, pozycji społecznej, stres w pracy, w życiu osobistym, a także kłopoty finansowe.

Z kolei przyczyną fizyczną może być przewlekła choroba. Nie efektywne i długotrwałe leczenie negatywnie wpływa na pracę mózgu, układu nerwowego, co może doprowadzić do depresji.

W czasie depresji w mózgu dochodzi do pewnych nieprawidłowości. Terapie depresyjne są uzależnione od rodzaju depresji. Depresje leczy się farmakologicznie oraz psychoterapeutycznie. Terapia ma za zadanie poprawić psychofizyczny stan osoby chorej.

Terapia musi się odbywać regularnie. Pierwsza faza terapii ma być dopełnieniem leczenia farmakologicznego. W tej fazie terapeuta informuje pacjenta czym jest depresja, jakie może mieć konsekwencje jeśli będzie nie leczona, jaki to ma wpływ na środowisko, w którym żyje.

Druga faza terapii ma za zadanie podnieść poczucie wartości, samoocenę osoby chorej, wyeliminować nie właściwe reakcje na innych ludzi oraz zmobilizować osobę chorą do stawiania sobie celów i pragnień życiowych.

Metody i techniki są dostosowywane do potrzeb w danym momencie. Terapia z osobami cierpiącymi na depresje jest oparta na koncepcji poznawczo-behawioralnej. Koncepcja poznawcza jest oparta na właściwym spojrzeniu na siebie, na swoje otoczenie i przyszłe życie.

Natomiast koncepcja behawioralna ma za zadanie pozytywnie spojrzeć na efekty swojego działania. Każda z tym koncepcji jest bardzo ważna. Każdy czynnik w terapii ma istotne znaczenie w osiągnięciu pozytywnych rezultatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>