Czy e-papierosy są szkodliwe?

Szkodliwość e-papierosów - zdjęcie dymu

W ostatnich latach e-papierosy zdobywają coraz większą popularność szczególnie wśród młodszych osób. Mówi się że są one zdrową alternatywą dla tradycyjnych papierosów.

Czy jednak reklamy mówią prawdę? W tym artykule e-papieros zostanie postawiony przed sądem, pojawią się głosy oskarżenia jak i obrony a werdykt będzie mógł podjąć sam czytelnik. Przyjrzyjmy się więc samemu oskarżonemu. Na początek zobaczmy jak zbudowany jest e-papieros.

Budowa i zasada działania papierosa elektronicznego

Nasz obiekt badań jest zbudowany z baterii, zespołu grzewczego, clearomizera i ustnika. Działa on tak że zespół grzewczy zasilony baterią podgrzewa liquid który znajduje się w clearomizerze. Zamienia się on w mgiełkę która wydostaje się przez ustnik.

Skład mgiełki

E-liquid jest specjalnym płynem który zawiera:
-nikotynę (od 0% do maksymalnie 3. 6%),
-substancję tworzącą mgiełkę (najczęściej glikol propylenowy lub glicerynę roślinną)
-substancje wzmacniające smak,
-wodę,
-substancje konserwujące i alkohol etylowy (nie we wszystkich e-liquidach)

Substancje szkodliwe w papierosie elektronicznym

Najbardziej szkodliwą substancją w e-papierosie jest nikotyna. Jest to substancja silnie neurotoksyczna trująca bardziej niż wiele nielegalnych narkotyków.

Badania wykazały że ma właściwości rakotwórcze. Powoduje wydzielanie do mózgu dopaminy co jest charakterystyczne dla substancji uzależniających.

O tym jak bardzo trudno jest zerwać z uzależnieniem od nikotyny przekonał się każdy kto chciał rzucić palenie, nawet za pomocą tak skutecznych tabletek jak Desmoxan, Tabex czy innych podobnych środków.

Pozostałe substancje zawarte w e-liquidzie nie są szkodliwe z punktu widzenia polskich norm w tym stężeniu.

Przewaga papierosów elektronicznych na tradycyjnymi

Tradycyjne papierosy zawierają nie tylko nikotynę. W dymie papierosowym znajduje się cała gama szkodliwych substancji m. In. tlenek węgla, substancje smoliste, cyjanowodór, chlorek winylu, kadm czy aceton. Są one więc dużo bardziej szkodliwe niż e-papierosy.

Zagrożenia wynikające z używania papierosów elektronicznych

Wiele szczególnie młodych osób rozpoczyna swą,,przygodę” z nikotyną od e-papierosów. Powoduje to u nich uzależnienie którego nie tak łatwo będzie się kiedyś pozbyć.

Podsumowując: e-papierosy są rzeczywiście zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów jednak nie oznacza to że są całkowicie nieszkodliwe (ze względu na zawartość trującej nikotyny) jak i ze względu na to że wywołują uzależnienie.

Polecane są więc osobom które palą dużo tradycyjnych papierosów gdyż w przeciwieństwie do nich prócz nikotyny nie zawierają innych szkodliwych substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>